BRZOZA KARŁOWATA

Brzoza karłowata (Betula nana) to niski krzew do ok. 1m wys., czasem wyższy, o charakterystycznych okrągławych liściach średnicy do 2cm, brzegiem karbowanych. 

W Polsce gatunek zagrożony wyginięciem (EN)i znajduje się pod ścisłą ochroną, uważanym za relikt glacjalny. Brzoza karłowata jest charakterystycznym elementem krzewiastej tundry w Europie i Azji. W Polsce siedliskami tego krzewu są torfowiska wysokie ich obrzeża oraz torfowiska przejściowe.

Na terenie naszego kraju istnieją zaledwie na 4 stanowiskach w tym 2 na Dolnym Śląsku, w Sudetach (torfowisko pod Zieleńcem oraz Góry Izerskie), na Pomorzu w rezerwacie Linienie, oraz w Borch Tucholskich (Polska Czerwona Księga Roślin 2014).

Zdjęcie pochodzi z 2010 r. ze stanowiska powydawanego przez Matułe i in. (2000), rosnącą przy przydrożnym rowie w grupie kosodrzewiny nieopodal Chatki Górzystów, w Górach Izerskiech. 

 

 

Literatura:

  • Kruszelnicki J., Herbichowa M., Kuczyńska M., Fabiszewski J.,  2014. Betula nana Brzoza karłowata [w:] Polska Czerwona Księga Roślin: 95-97,
  • Matuła J., Wojtuń B., Żołnierz  L., Tomaszewska K., 2000. Wymarłe i rzadkie gatunki roślin na torfowiskach Gór Izerskich. Opera Corcontica37, 296-303.
  • Seneta W. 1991., Drzewa i Krzewy Liściaste, Tom I, A-B. Wyd. PWN, Warszawa

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *