DĄB SZYPUŁKOWY I BEZSZYPUŁKOWY

Dęby odgrywają ważną rolę zarówno w krajobrazie przyrodniczym jak i  kulturowym, są to gatunki cenne dla terenów zieleni. Stare aleje dębowe czy soliterowe drzewa nie rzadko stają się obiektem ochrony pomnikowej. Już w czasach pogańskich, pełniły one ważną role w folklorze i wierzeniach ludowych.

We florze Polski występują 2 gatunki dębów dąb szypułkowy (Quercus robur) i dąb bezszypułkowy (Quercus petraea) oraz ich mieszaniec (Quercus ×rosacea). Ponadto na terenie zachodniej Polski w okolicach Bielinka notowane są stanowiska dębu omszonego (Quercus pubescens), jednakże jego przynależność do flory Polski wg wielu autorów jest dyskusyjne. Na podstawie opracowanych materiałów postaram się przybliżyć podstawowe różnice morfologiczne dębu szypułkowego i bezszypułkowego. 

 

Właściwa znajomość cech morfologicznych umożliwi właściwe oznaczenie gatunku. Poniższa tabela gromadzi część cech, które z pewnością pomogą w oznaczeniu tych dębów. Ważną wskazówką jest fakt iż dąb szypułkowy rozwija się 2 tygodnie wcześniej od bezszypułkowego.

 

 

 

Literatura:

  • Boratyńska K, Filipiak M., Boratyński A., 2006. Morfologia systematyka i geograficzne rozmieszczenie [w;] Dęby. (red.)  Bugała W. Wyd Bogucki, Poznań-Kórnik; 67-78
  • Bugała W., 2000. Drzewa i Krzewy. Wyd. PWRiL, Warszawa; 432-439.
  • Seneta W., Dolatowski J., 2011. Dendrologia. Wyd. PWN, Warszawa;142-146
  • Tomanek J., Witkowska-Żuk L., 2008. Botanika Leśna. Wyd. PWRiL, Warszawa; 200-2006.

 

2 Comments

  1. Majestat dębów jest nie do opisania. To wyjątkowe drzewa. Znalazłem taką ciekawostkę. O ile ludzie zachwycają się ogromnymi i wiekowymi dębami szypułkowymi, o tyle, często zapominają o dębach bezszypułkowych z kategorii „naj”. Według Autora świetnego bloga „Pomniki-przyrody.odskok”, najgrubszy i być może najstarszy egzemplarz tego gatunku rośnie w Rynicy (gm. Widuchowa). Dąb bezszypułkowy „Piast” ma obwód pierśnicowy wynoszący aż 710 cm. To naprawdę spora ciekawostka. http://pomniki-przyrody.odskok.pl/?p=6513
    Pozdrawiam. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *