Kwitnienie i owocowanie krzewów determinuje wiele zabiegów pielęgnacyjnych. W przypadku krzewów kwitnących wczesną wiosną, zabieg cięcia wykonujemy dopiero po kwitnieniu, jeżeli jest to w ogóle wymagane. U krzewów kwitnących wczesną wiosną pąki kwiatowe zawiązują się na pędach zeszłorocznych, bądź dwuletnich. Tym samym, prowadzenie cięć przed kwitnieniem, jest nad wyraz niestosowne, z uwagi na redukcje pędów kwiatonośnych. W przypadku forsycji, tawuły szarej ’Grefsheim’ czy migdałka trójklapowego ’Multiplex’, zabieg ten należy wykonać bezpośrednio po kwitnieniu, co roku. Natomiast w przypadku derenia jadalnego, gatunków i odmian pigwowca bądź nawet porzeczki krwistej ograniczyć do minimum. Przy czym porzeczka krwista lepiej reaguje na cięcie w porównaniu do derenia jadalnego czy pigwowca. Bardzo ważnym zabiegiem w przypadku krzewów natomiast jest ciecie odmładzające wykonywane raz na kilka lat. W tym przypadku, usuwamy stare pędy tuż przy ziemi, zostawiając wyłącznie młode pędy. Zabieg ten możemy zastosować dla: forsycji, tawuły szarej, migdałka trójklapowego czy porzeczki krwistej. Dla derenia jadalnego i pigwowców nie jest to natomiast zalecane.
Dereń jadalny (Cornus mas L.) – krzew kwitnie na przełomie marca-kwietnia na pędach zeszłorocznych przed rozwojem liści. Wykonujemy tylko cięcia sanitarne.
Forsycja (Forsythia Vahl.) – krzew kwitnie na pędach zeszłorocznych przed rozwojem liści, na przełomie marca-kwietnia. Tniemy co rocznie po kwitnieniu, osuwając pędy kwiatonośne. Selektywne ciecie dodatkowo wpływa na zachowanie pokroju gatunków, w tym forsycji zwisłej (Forsythia suspensa Vahl.) o przewieszających się pędach.
Pigwowiec (Chaenomeles Lindl.) – krzew kwitnie na pędach dwuletnich przed rozwojem liśćmi. Pigwowiec japoński (C. japonica) kwitnie wcześniej marzac-kwiecień, natomiast pigwowiec okazały (C. speciosa) i jego odmiany kwiecień-maj. Cięcia ograniczamy wyłącznie do cięć sanitarnych i prześwietlających, które prowadzimy tylko gdy jest to konieczne.
Tawuła szara ’Grefsheim’ (Spiraea xcinarea Zubel ’Grefsheim’) – kwitnie na pędach zeszłorocznych w trakcie rozwoju liści, od kwietnia do początku maja. Po przekwitnięciu krzewów, usuwamy wszystkie pędy kwiatonośne. Co kilka lat – kilkanaście lat, należy wykonać cięcie odmładzające.
Migdałek trójklapowy ’Multiplex’ (Prunus triloba Lindl. ’Multiplex’) – krzew kwitnie na pędach zeszłorocznych przed bądź w wraz z rozwojem liści, na przełomie kwietnia-maja. Usuwamy pędy z przekwitłymi kwiatostanami, nad trzecim pąkiem licząc od jego nasady. W surowe zimy pąki mogą przemarzać, jak i uszkadzane przez wczesne wiosenne przymrozki. Powszechnym problemem związany pielęgnacją migdałka trójklapowego jest brunatna zgnilizna drzew pestkowych, która poraża młode pędy. Więcej o chorobie i jej zwalczaniu na http://www.klinikaroslin.com/dom-i-ogord/43-wiosenne-zamieranie-pedow-wisni-i-czeresni.
Porzeczka krwista (Ribes sanguinea Pursh.) – krzew kwitnie na pędach zeszłorocznych wraz z rozwojem liści na przełomie kwietnia-maja. Należy ograniczyć cięcie tego krzwu do minimum, natomiast co 10-15 lat zaleca się wykonać cięcia odmładzające.
Literatura:
- Bugała W., 2000. Drzewa i krzewy. Wyd. PWRiL, Poznań
- Czekalski M., 2005.Liściaste krzewy ozdobne, 1. Wyd. PWRiL, Poznań
- Kosmala M., 2000. Pielęgnacja drzew i krzewów ozdobnych. Wyd. PWRiL, Warszawa